Slovenský zväz ľadového hokeja

Ako sa zorientovať v hokejovej výstroji

O tom, že hokej je nádherný šport, vari netreba ani písať. Hrá sa srdcom a rozumom. Ponúkame Vám pár tipov, ako sa vyznať v širokom spektre výstroje a jej správnym výberom pomôcť Vášmu juniorovi k radosti zo športových úspechov.

Hokejová výstroj sa skladá z týchto častí :

Prilba s mriežkou

Prilba chráni mozgovú a zároveň tvárovú časť lebky. Delia sa podľa druhu použitých materiálov vo výstelke prilby. Základný model prilby ponúka pohodlnú penovú vložku ktorá poskytuje rovnomerné obopnutie hlavy a optimálne chránenie. Nastavenie prilby je pomocou skrutiek na bočných stranách.

Použitím špeciálnej pamäťovej peny (MEMORY FOAM), ktorá sa dokonale prispôsobí tvaru hlavy, sa zvyšuje komfort. Na trhu sú dostupné modely s možnosťou jemného „stiahnutia“ na temene, pričom hlavu uzamkne a dokonale chráni. Pre deti je mriežka povinná.

Prilba s pamäťovou penou
Prilba s pamäťovou penou
Prilba s penovou výstelkou
Prilba s penovou výstelkou

Chránič ramien

Dva rozdielne varianty „strihov“

Tesnejši strih – presné kopírovanie pohybu
Tesnejši strih – presné kopírovanie pohybu
Voľnejši strih – komfortný model
Voľnejši strih – komfortný model

Chráni ramená a hrudník po celom obvode. Ramená sú konštruované tak, aby kopírovali pohyb hráča bez obmedzenia. Predný diel hrudníka je spevnený plastovým chráničom. Chrániče ramien sú potiahnuté špeciálnou penou, ktorá tlmí náraz, a rozkladá jeho silu do okolia.

Kosti, kĺby, svaly

Chrániče lakťov

Skladajú sa z dvoch častí – spodná časť vytvára koryto pre lakťovú kosť. Výstelka doplnená o protišmykovú (GRIPTONIC GRIP) vrstvu udržuje ruku v bezpečnej polohe a zabraňuje pošmyknutiu. Chráni lakťovú kosť súčasne s bicepsovým svalom a predlaktím.

Presné kopírovanie pohybu - tesnejší strih
Presné kopírovanie pohybu
tesnejší strih
Chrániče lakťov
Komfortný model - volnejši strih
Komfortný model
volnejši strih

Rukavice

Poloha ruky v rukaviciach má byť pohodlná, aby konce prstov mali priestor na pohyb pri zovretí hokejky. Hokejové rukavice majú spevnený chránič palca a chrbta ruky. Anatomicky tvarovaný strih rukavice spolu s delenými článkami prstov umožňuje dokonale pracovať s pukom. Predĺžený chránič zápästia, ktorý je súčasťou rukavice, zvyšuje ochranu ruky pred seknutím hokejkou a pritom neobmedzuje zápästie v pohybe.

Volné zápästie
Volné zápästie
Predĺžený chránič zápästia
Predĺžený chránič zápästia

Hossa

Nohavice

Nohavice chránia bedrové kĺby, stehenné kosti a kostrč. Vyvýšený chránič chrbtice nadväzuje na vestu, čím je zabezpečená jej ochrana po celej dĺžke. Bedrový chránič prekrýva kosti a obopína telo v páse. Po utiahnutí opasku koniec nohavíc musí siahať nad stred kolena, tak aby sa kryl s chráničom kolena max do 1/3.

Hokejové nohavice 01
Hokejové nohavice 02

Chrániče holení

Chránia koleno, holennú kosť a čiastočne aj lýtkový sval. Sú anatomicky tvarované na ľavú a pravú nohu. Vnútorné materiály sú vyrobené z lisovanej peny pod vysokým tlakom s nízkym profilom, čo z časti nahrádza „ťažké“ plastové výplne. Použitím nových materiálov bola docielená nízka hmotnosť a novou konštrukciou odolnosť voči nárazom puku.

Komfortný model - voľnejši strih
Komfortný model - voľnejši strih
Kopírovanie pohybu - tesnejši strih
Kopírovanie pohybu - tesnejši strih

Korčule

Pri výbere korčúľ je potrebné hľadieť predovšetkým na komfort nohy. Neraz pri kúpe korčúľ dochádza k dlhému skúšaniu rôznych modelov korčúľ. Je potrebné vybrať ten správny strih topánky, ktorý čo najpresnejšie obopína chodilo a členok.

Hokejové korčule - dynamický model
Dynamický model
Hokejové korčule - komfortný model
Komfortný model

Hokejka

Trendom v hokejkách je použitie kevlarových a kompozitných materiálov, ktoré zvyšujú rýchlosť a presnosť strely, čo umožňuje hráčom reagovať rýchlejšie na nahrávky. Správnu veľkosť hokejky treba upraviť na výšku postavy – koniec hokejky ma byť ideálne po spodnú peru v stoji na korčuliach. V žiadnom prípade nepoužívate pre deti upravené hokejky pre dospelých !!! Ich flex sa po upravení výrazne zvýši, čo môže prispieť k vzniku „tenisového lakťa“ u dieťaťa v neskoršom veku.

Preto existujú rôzne kategórie tvrdosti hokejok ( flex = pružnosť ), zodpovedajú výškovým a váhovým parametrom hráča.

Play
  • YOUTH - 35 flex ( vek 5-7 )
  • JUNIOR– 50 flex - ( vek 7-10 )
  • LIGHT – 65 flex - ( vek 10 – 12 )
  • MID – 75 flex ( vek 12 – 16 )
  • SENIOR – 85 / 100 flex ( 16 – Senior )
Hokejka 01
Hokejka 02
Hokejka 03

Suspenzor a podväzkový pás, Chránič krku

Chráni oblasť genitálií a súčasne drží s podväzkovým pásom štucne, ktoré obopínajú holenné chrániče. (používajú sa na holenné chrániče ako súčasť odevu ).

Prvé, čo by si mal Váš budúci hokejista obliecť, je základná vrstva oblečenia tzv. RIBANO. Oddeľuje výstroj od pokožky. Používa sa zmes bavlny prípadne funkčné PLAY DRY materiály. Veľkosť závisí od výšky postavy.

Chránič krku zabraňuje porezaniu krčnej tepny hráča.

Hokejový komplet - hokejový suspenzor
Hokejový komplet - hokejová fľaša
Hokejový komplet - hokejové prádlo
Hokejový komplet - hokejový chránič krku

Detský hokejový komplet

V tomto sete nájdete kompletnú výstroj pre začiatočníka vrátane tašky. Zostáva len zaobstarať prilbu, korčule, a hokejku... a ide sa na ľad.

Detský hokejový komplet
Detský hokejový komplet

Viac informácií nájdete na: www.AllForHockey.sk

HOKEJ ŤA NAUČÍ VIAC AKO LEN KORČUĽOVAŤ.